Malé mesto, veľká dedina.

Autor: OZ Otvorený Sliač | 10.7.2014 o 14:31 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  536x

        Sliač. Mestečko učupené medzi svojimi  " veľkými susedmi" skrýva možno v sebe viac ako sa na prvý pohľad  zdá. Nenápadne pohodený medzi Zvolenom a Banskou Bystricou akoby čakal na možnosť  ukázať skrytú silu  svojho potenciálu. Ten bude rásť priamo úmerne s tým, ako si svoje možnosti a zodpovednosť začnú uvedomovať samotní obyvatelia mestečka okolo kúpeľných prameňov.  

            Celé detstvo som prežil na dedine a dva roky v meste. V dedine som mal  pocit  " odrezania od sveta."    Mesto  do mojej mysle stále vnášalo  anonymitu. Mám pocit, že v mestách, hlavne väčších sa ľudia navzájom nepoznajú, sú voči sebe nevšímavejší a udržiavať vzťahy v celej komunite je obtiažne.  

           Také mestečko  Sliač, to sa mi zdá také akurát. Z hľadiska infraštruktúry a dostupnosti služieb má všetky výhody mesta a z hľadiska možnosti utuženia  komunity výhody dediny, kde každý každého. 

        Z môjho pohľadu, ako "nového Sliačana" ( aj keď tento termín používaný  na Sliači z duše neznášam ), ktorý tu žije len pár rokov ma mrzí, že Sliač nevie využiť svoj skrytý potenciál.

           Mám na mysli napríklad potenciál Kúpeľov Sliač, ktoré trpia na následky pôsobenia ich majiteľov v poradí štát, Soboňa, štát, pričom každý z nich zanechal na nich jazvu, z ktorej sa veľmi ťažko zotavujú. Pritom je to veľká škoda, lebo vzhľadom na kvalitu vody v sliačskych prameňoch a krásne trasy v  kúpeľnom lesoparku a okolí by mali súperiť o popredné priečky medzi slovenskými kúpeľnými mestami.

         Možno sa to niekomu nezdá ale aj prítomnosť letiska, napriek svojej hlučnosti, ktorá mnohým obyvateľom vadí by mohlo posunúť naše mestečko do vyššieho levelu. Ideálna poloha na účely  logistiky   obchodných či výrobných firiem by určite pri dobrej komunikácii, reklame a vytváraní podmienok na podnikanie mohli prispieť k vytvoreniu pracovných miest pre ľudí zo  Sliača. A letisko by bolo známe nielen medzinárodnými leteckými dňami, ktoré  sú možno jedinou úspešnou akciou s celoslovenskou pôsobnosťou na Sliači. Keby sa k uvedenému ešte podarilo vedeniu civilného letiska získať pravidelné linky zo Sliača, určite by sa ani toto nespomínalo len v súvislosti s hrozbou jeho zrušenia.

        Z pohľadu obyvateľa mesta môže byť tento pri uspokojovaní svojich potrieb určite spokojný. Ja viem, že väčšina nie je, ale myslím si, že je to spôsobené tým, že si neuvedomujú, čo majú. Berú ako samozrejmosť  výbornú dopravnú dostupnosť, zdravotnícke zariadenia a ostatné služby na nadštandartnej úrovni.

         Áno určite by sa dali vymyslieť služby, ktoré tu chýbajú, či nefungujú presne podľa našich predstáv. Rovnako nie každá časť Sliača má rovnakú kvalitu ciest, chodníkov či stav detských ihrísk. Áno je to tak, ale treba si uvedomiť, že samé, bez nás, sa nič neurobí.  Spôsobov ako tomu pomôcť je mnoho.  

           Čo mňa osobne na Sliači najviac mrzí je to, že nevie využiť svoj ľudský potenciál. Sliač je mestečko, kde by mal každý každého poznať  a komunita by  cez celé svoje spektrum mala spolu komunikovať.  Nemám naštudované presné demografické údaje, ale podľa mňa je v meste vysoký podiel mladých ľudí a ľudí s vyšším než základným vzdelaním.   

              Ľuďom ale akoby sa nechcelo komunikovať  a prichádzať s nápadmi ( v tomto ale Sliač nie je výnimkou). Mali by sme si všetci na Sliači uvedomiť, že len vtedy, keď budeme prejavovať na verejnosti  svoje nápad a sny ( aj keď sa nám zdajú na začiatku nereálne ) pohneme Sliač vpred. Som presvedčený, že dobré myšlienky  a  konkrétne činy pre komunitu na seba nabaľujú ďalšie nápady a ľudský potenciál.

           Skúsme teda porozmýšľať ako pohnúť Sliač vpred. Ak máte nápad určite Vám s jeho realizáciou pomôže niektorá zo skupín nadšencov, ktoré sa už Sliač snažia rozhýbať, alebo sa jednoducho k niektorej z nich pridajte.

            A že prečo ? Jednoducho preto, lebo Sliač je obrazom každého z nás a bude takým miestom pre život, aké si z neho vytvoríme.  

 

Mgr. Jozef Bakša

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?