Voľby . Biznis ako na Vianoce.

Autor: OZ Otvorený Sliač | 7.11.2014 o 14:44 | Karma článku: 2,92 | Prečítané:  393x

           Nie len Vianoce sú obdobím kupovania, aj keď v prípade komunálnych volieb do  orgánov samosprávy sa predsa len jedná o iný druh obchodovania.             Aj keď sa tomuto druhu kupovania  Slovensko nevyhne, zostáva len dúfať, že pokrivenosť  slovenského charakteru nie je až taká výrazná ako sa na prvý pohľad zdá.  Uvidíme ako sa s touto širokou „obchodnou ponukou“  Slovensko  vyrovná. Na rozdiel od Vianoc sa totiž v prípade volieb obchoduje pred nimi, cez nej ako aj po nich.

      

          Pred voľbami si nás kandidáti ( výhodu má úradujúci  starosta či primátor ) kupujú širokým spektrom  predvolebných ( väčšinou hmlistých a neurčitých  ) sľubov, magnetkami, odznakom, videl  som už dokonca aj sviečku s fotkou kandidáta. Pre tých náročnejších sú pripravené kávičky, guľáše, divadelné predstavenia, prípadne  koncerty ľudových hudieb či populárnych kapiel. A otázkou teda pri tejto ponuke zostáva, či nám voličom stačí kúsok guľáša, kávička či koncert zadarmo na to, aby sme mali ochotu  obetovať za to  budúcnosť svojej dediny či mesta.

         Uvidíme  15.novembra.

          Ďalšou ponukou na kúpu v súvislosti s voľbami je záujem lobistickej skupiny, organizovanej zločineckej skupiny, či „strategického investora, “ ktorý má v konkrétnej samospráve jednotke svoje obchodné ( osobné ) a iné záujmy a potrebuje získať vplyv v mestskom zastupiteľstva, ideálne priamo miesto starostu. Takýto ( zväčša dostatočným kapitálom disponujúci ) investor  si nájde svojho „bieleho koňa“, v prípade  poslancov biele kone, ktorého osloví na spoluprácu, poskytne mu financie na kampaň a pod podmienkou  poslušnosti ho bude presadzovať  s vidinou, že investícia sa mu presadením investičného zámeru ( často v rozpore s verejným záujmom ), lukratívnej zákazky alebo iným vopred dohodnutým spôsobom vráti.  Tu je potrebné povedať, že  často ide o  ponuky a peniaze, ktoré sa  neodmietajú a bežný nádejný kandidát im zväčša podľahne, pričom si ani neuvedomí, že sa upísal diablovi  a stáva sa len bábkou v jeho rukách.  

          V tejto  súvislosti je potrebné len dúfať,  že takto motivovaných kandidátov bude 15. novembra čo najmenej a hlavne v to, že voliči, za predpokladu, že pri voľbách použijú zdravý rozum  a takéhoto kandidáta  odhalia  a svoju dôveru mu nedajú.

         V súvislosti s kúpou sa nedá nespomenúť ľudí, ktorí svoj hlas priamo predajú za pár eur, ale vzhľadom k tomu, že tým predávajú svoju vlastnú dôstojnosť mi nestoja ani za to, aby som sa im  hlbšie venoval. 

        A čo kúpime po voľbách ?

         Po  voľbách sa síce nekupuje často, ale zďaleka nie zriedkavo.  Jedná sa pritom o predaj, ktorý môže  postihnuté mesto či obec postihnúť výrazne.  Jedná sa o  prípady, kde sa napriek masívnej finančnej a inej podpory dotácii, volebnej kampani za využitia všetkých prostriedkov nepodarí na radnicu či do zastupiteľstva  zvoliť tých „správnych ľudí.“

        Väčší „investor“ s veľkým záujmom o predmetnú lokalitu  s takýmto niečím počíta a  má v tomto prípade pripravený variant B. Variant B  spočíva v tom, že  keď sa jeho „kôň“   na radnicu voľbou nedostane získa ho  priamo. S ponukou konkrétnej   „ odmeny “ osloví zvoleného starostu, prípadne   poslancov, o ktorých si myslí, že budú najslabším ohnivkom  zastupiteľstva  a jednoducho  si ich kúpi  (časť „lobistov“ sa do volebného kolotoča zapája až v tomto štádiu).

       A kruh sa na štyri roky uzavrie.

       A je na nás, aby sme ako voliči a občania, čo najviac uvedených možností svojou činnosťou počas volieb aj v medzivolebnom období,  eliminovali a zabránili  tak  „miestnym oligarchom atd.  “ kúpiť si niektorú obec, mesto alebo ich časť.  

 

Jozef Bakša

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?